Po stopách československé horolezecké výpravy Expedice Peru 1970

Žáci 6. ročníků ZŠ Jeseník absolvovali 11. – 13. září v Cyklokempu Černý Potok ve Velké Kraši adaptační kurz. Všechny třídy se staly součástí nové horolezecké expedice, která byla vytvořena za účelem pátrání po neúspěšné československé Expedici Peru 1970, která pravděpodobně zahynula během zemětřesení v roce 1970 na své cestě za zdoláním hory Huascarán v Peru. Díky indiciím mohla započít nová výprava za dobrodružstvím, která se však na rozdíl od výpravy tehdejší může honosit titulem úspěšná.

Malí horolezci museli zdolat nespočet překážek, projít náročným výcvikem, přežít dlouhou cestu až do Peru a konečně zdolat horu Huascarán. Během výpravy sbírali střípky důkazů o tom, že ne všichni z československé expedice během zemětřesení zahynuli. Dokonce se jim podařilo objasnit příčinu zemětřesení a přinést první doklady o návštěvě mimozemské civilizace na naší planetě.

Byť bylo mnoho objasněno, stále zůstávají tajemství. Jak skutečně zahynula československá expedice, se již pravděpodobně nikdy nedozvíme. Co však víme určitě, že nově složená výprava na své cestě bojovala s náročnými přírodními podmínkami, překonávala nejen nástrahy přírodních živlů, ale také své psychické a fyzické hranice. Nakonec se vyvarovali chyb svých předchůdců a pilnou, trpělivou týmovou prací dorazili zdárně až ke svému cíli. Byť mnozí dosáhli až úplného dna, dokázali se z něj mohutně odrazit a přispět celé expedici k věhlasnému úspěchu.

Když jsme měli tu čest vést rozhovor se členy této úspěšné expedice, vyplynulo z něj několik zásadních ponaučení: Nejtěžší ze všeho je, když člověk bojuje sám se sebou, a nejradostnější pak, když člověk porazí sám sebe. Ale nejdůležitější ze všeho, na čemž se shodla jednohlasně celá výprava, je skvělý týmový duch a kvalitní týmová práce, bez které by se výprava nikdy nedočkala svého zdárného konce a obrovského úspěchu.

Nezbývá než pogratulovat expedici žáků 6. ročníků, jejichž úspěch bude oslavován ještě mnoho školních let. A všichni společně držme pěsti, aby nezůstalo jen u výstupu na horu Huascarán, ale aby těch vrcholů bylo společně zdoláno ještě mnohem více….