CYKLOTURISTICKÝ KURZ 8. ROČNÍKU

Každý školní rok v září připravujeme pro naše osmáky cykloturistický kurz, během kterého poznávají krásy Jeseníků. Letos poprvé, a ne snad naposledy, jsme začátek kurzu pojali trochu jinak – dvěma dny (jednou nocí) v Cyklokempu Černý potok.

Žáci na kole absolvovali trasu: Jeseník – Písečná – Supíkovice – obávaný kopec s vrcholem U Divoké svině – Černá Voda – Cyklokemp Černý Potok. Ten, kdo nemohl na kole, dorazil do Velké Kraše vlakem, odkud si to do kempu šinul pěšky.

Pobytovou část jsme využili nejen ke stmelení kolektivu, ale hlavně k výuce environmentální výchovy. Žáci si během her vyzkoušeli, jaké to je prosadit a obhájit si svůj názor v parlamentu, např. problém týkající se kácení resp. nekácení stromů. Někteří se stali lídry, kteří se snažili pomocí slibů zaujmout co nejvíce lidí a dostat je na svou stranu. Povídali jsme si, třídní učitelky a pan ředitel nám předvedli, co bychom měli/neměli dělat – jako např. třídit odpady, nekupovat tolik věcí v plastu, neplýtvat jídlem, nekupovat vše, co mají ostatní, vše co je „in“. Ukázali jsme si, že si můžeme jednoduše vyrobit (a taky jsme si vyrobili) své originální tričko. Na závěr jsme si vyzkoušeli, jaké to je pracovat v nelehkých podmínkách: 24 žáků, 10 jehel, 4 nitě, knoflíky, fix, žádné nůžky a 5min času na ušití, přišití, namalování, vyprání a pověšení náramku.

Zpáteční cesta nás přesvědčila, že osmáci nejsou žádná béčka, dokáží se namotivovat a zvládnout i to, co si do té doby mysleli, že je nad jejich síly – vyjet kopec, ne nadarmo zvaný Svině.

Dnes jsme odstartovali druhou část kurzu – tři dny turistiky, v jedné ze tříd proložené cyklistikou, po našich krásných kopcích.