Město Jeseník pořádá pietní akci 8. května, Májové oslavy naší školy

Město Jeseník pořádá u příležitosti státního svátku 8. květen – Dne vítězství pietní akci za účasti představitelů města. V 9.30 proběhne pieta u pomníku Obětem válek na hřbitově v Husově ulici… Můžete se zúčastnit i vy.

S naší školou si tady můžete připomenout jak to vlastně bylo, nebo díky online platformě si můžete třeba zavzpomínat, jak jste kdysi slavili vy.

MÁJOVÉ OSLAVY

Všichni narození po roce 1991 už slavili státní svátek Den vítězství 8.května, ale ti dříve narození mají možná ještě stále v podvědomí 9.květen. Jako připomínku toho, že toto datum bylo kdysi v kalendáři významné a nazývaly se jím náměstí i ulice, stále někteří označují sídliště pod školou na Boženě Němcové tzv. „Deváťák“. Jak to tedy s těmi daty vlastně bylo?

Bezpodmínečná kapitulace německých vojsk byla původně podepsána už 7. května 1945 v Remeši. SSSR ale trval na opětovném opakování aktu v Berlíně. Německé velení podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci krátce před půlnocí 8. května 1945. V té době byl na území hlavního města SSSR v Moskvě již jiný den – 9. květen a protože jsme v minulosti patřili do sféry tzv. východního bloku, přejali jsme i my toto datum jako státní svátek a od roku 1951 jsme slavili Den vítězství osvobození Československa Sovětskou armádou.

O den dřív nebo později – na tom asi nesejde, důležitější je si uvědomit, že před 75 lety skončilo dlouhých 6 let válečného utrpení, nesmyslných ztrát na životech nevinných lidí, zničení kulturního dědictví a lidských hodnot.

V těchto dnech prožíváme „stav nouze“, jsme ve válce s koronavirem, ale naštěstí nyní vítězí rozvaha, tolerance a domluva, takže to společně zvládneme!

Naši deváťáci využívají v rámci distančního studia online výukovou platformu HistoryLab, kde pracují s historickými prameny a fotografiemi, které analyzují, hledají souvislosti a které je podněcují k dalším otázkám a zkoumání. Jedno cvičení se zabývá májovými oslavami v minulosti.
Pokud budete chtít, můžete si ho s dětmi společně projít a třeba i zavzpomínat, jak jste kdysi slavili vy a to na tomto odkazu:
PLATFORMA HistoryLab

(úvodní tabulku vyplňovat nemusíte, stačí kliknout na Začít-)

Další možností, jak si připomenout 75. výročí konce 2. světové války, je navštívit online výstavu s názvem Osvobození 1945, kterou připravila Paměť národa. Součástí je prohlídka dobových fotografií, poslech krátkých reportáží a záznamů pamětníků. Vstoupit můžete na tomto odkazu:
Online výstava s názvem Osvobození 1945