Žáci ZŠ Jeseník v Londýně

Pro skupinu žáků naší školy patřil minulý týden (11. 10. – 16. 10.) zájezdu do Londýna. Protože v rámci projektu Výzva 56 nemohli jet všichni žáci školy, ale počet byl omezen na 24, muselo se svědomitě vybírat.  Přednost měli žáci s výbornými výsledky v angličtině, v úvahu se také bralo chování. Pro žáky, na které se usmálo štěstí, začalo výběrem na jazykový pobyt v Anglii velké těšení na cestu do neznáma, od které si ale hodně slibovali. Náplň mise byl jasný. Poznat hlavní město Velké Británie a získat nové jazykové zkušenosti v kurzu vedeném anglickými učiteli.

Cesta na Britské ostrovy začala v neděli 11. 10. v 10.00 před školou na Nábřežní ulici. Naložila se zavazadla, zamávalo se rodičům a panu řediteli a vzhůru za dobrodružstvím. Že tento týden bude z těch, na které se nezapomíná, bylo jasné už dávno. Prvním velkým zážitkem byla plavba trajektem. Protože začala ráno v šest hodin, zpočátku nebylo okny z paluby trajektu vidět vůbec nic. Naštěstí se s přibližováním k pevnině začalo rozednívat. To už začaly všechny děti vysněnou Anglii netrpělivě vyhlížet.  A dočkaly se! Pevnina osvětlená spoustou světýlek dávala tušit, že cíl je blízko. Brzy se ozval gong vyzývající k opuštění paluby. A tak se opět všichni usadili na sedačky autobusu, který se stal pro všechny po dobu cesty přechodným domovem. Čekala je poslední část trasy, kterou od této chvíle absolvovali po levé straně vozovky. První, co je v Anglii přivítalo, byly úchvatné Bílé útesy Doverské.

Do Londýna zbývaly necelé dvě hodinky cesty. Příjezd do anglické metropole se asi každému z účastníků zájezdu vryje nesmazatelně do paměti. Postupně se odkrývaly všechny důležité londýnské památky. První setkání s Big Benem sklidilo asi největší obdiv. Děti se nemohly dočkat, kdy už konečně vystoupí z autobusu a budou si moci aspoň některé z nich prohlédnout „naživo“ a vyfotit. Za první den se stihly seznámit např. s Westminsterským opatstvím, Parlamentem s Big Benem, Buckinghamským palácem, kde si užily přehlídku výměny stráží. Poté se prošly ulicí Downing Street s domem anglického předsedy vlády, ale nejvíce ze všeho se těšily na vyhlídku z Londýnského oka. A podle výrazu v tvářích je jízda obřím vyhlídkovým kolem nezklamala.  Výhled z „Oka“ na Londýn je nezapomenutelný.  Únava z cesty se začala projevovat až na Trafalgarském náměstí, stihly ale ještě obdivovat i náměstí Piccadily. V dalších dnech pak navštívily paláce v Hamptonu a Windsoru, k hradu Tower si dopluly lodí po Temži a na Londýn z výšky se podívaly také z věže zvedacího mostu Tower Bridge. Kromě památek se těšily i na setkání s anglickými lektory ve škole. A zdálo se, že i to si velmi užily.

Jsem ráda, že jsem mohla být u toho, kdy aspoň někteří žáci naší školy mohli poznat kus světa a zjistit, že angličtina není jen předmět ve škole, ale živý jazyk, jehož znalost byla nezbytná třeba i ke koupi suvenýrů pro své blízké. Co mě ale ještě více potěšilo, bylo Davidovo spontánní: „Paní učitelko, víte, že se mi návštěvou Londýna splnil můj velký sen?“ a následovalo několikanásobné: „můj taky“. Co dodat? Snad jen to, že se výlet do daleké ciziny vydařil!

Martina Konečná, učitelka angličtiny

OLYMPUS DIGITAL CAMERA