ŠKOLNÍ VÝLET pro rodiče s dětmi

Boží hora

Z centra obce Žulová vyrazíme po modré turistické značce směr Boží hora. Kolem železničního nádraží, přes říčku Vidnávka a podchodem pod železniční tratí se dostaneme na tu správnou cestu, která začíná stoupat. V četných serpentinách se chodník postupně vlní lesem na velkou paseku s turistickým přístřeškem, ze které se otevírají pěkné pohledy k západu na Rychlebské hory.

Kostel byl postaven v roce 1880 na místě původního dřevěného kostela z roku 1713, jenž byl v roce 1784 uzavřen z nařízení císaře Josefa II. K poutnímu kostelu se konávají poutě 5. července na svátek Cyrila a Metoděje a 12. září na svátek Panny Marie. V roce 1905 byla v blízkosti kostela postavena Jiřího chata, která však byla v 50. letech minulého století zbourána.

 

Borový vrch

Z vrcholu Boží hory budeme pokračovat po široké lesní cestě kolem starého lomu na louky. Modrá značka nás přivádí pod Borový vrch (487 m) na hranici národní přírodní památky Borový.

Ta byla vyhlášena v roce 1987 v katastrálním území obce Žulová na rozloze 36,84 ha. Vertikální rozpětí chráněného území činí 137 metrů v rozmezí 350 – 487 m. Borový vrch je takzvanou ostrovní horou, která v době pevninského zalednění Žulovské pahorkatiny v posledním glaciálu čněla nad okolní ledovec jako nunatak.

Na svazích Borového vrchu je řada skalních útvarů typických pro zvětrávání žuly. Například tzv. tafoni, skalní výklenky, voštiny nebo mísy. Ta největší má v průměru asi jeden metr a hloubku okolo 80 centimetrů.

 

Pokud bude ještě dobrá nálada a chuť, můžeme se kolem rybníků v Černé Vodě vypravit na místo známé z Rychlebských pohádek – Venušiny misky nebo zříceninu strážního hradu Kaltenštejn.

 

Přidejte se k nám, vychovatelky školní družiny Žáková a Spáčilová