Paměť národa – Příběhy našich sousedů …

Projekt Paměť národa – Příběhy našich sousedů aneb Naši žáci pátrali po osudech pamětníků …

V pondělí 7. 3. 2016 proběhla v Kapli slavnostní prezentace završující snahu žáků čtyř škol z Jesenicka, kteří během posledního půl roku hledali a zachycovali příběhy pamětníků ve svém okolí.  Ze všech prací tříčlenná odborná porota vybírala jen jeden vítězný a zároveň postupující dokument do celostátního kola. Na naší škole se vytvořily dva týmy z devátých ročníků. Oba měly velkou šanci na vítězství, pomyslné vavříny slávy jim unikly jen o vlásek.

Více o projektu jste se mohli dozvědět zde na webu v článku z 19. 11. 2015. Nyní si ho můžete připomenout v Archivu příspěvků po názvem „Paměť národa“

První tým ve složení: Marek Volík, Filip Kamenský, Leona Malachtová a Veronika Řezáčová zpracovávali příběh paní  Uhlířové

9. A

 „Češka, ale duší Polka – příběh volyňské Češky paní Ludmily Uhlířové“

Paní Ludmila Uhlířová se narodila 1. 4. 1922 ve volyňském Bludově, který se po 1. světové válce stal součástí Polska.  Život si s ní tak trochu aprílově zahrával. Dětství prožila na statku, kde musela už od dětství pracovat, ale nezahálela ani ve školních povinnostech.  V městě Rovno dokončila základní vzdělání.  Dodnes plynně hovoří polsky.  Během svého života prošla několika těžkými situacemi, ovlivněnými především obdobím 2. světové války – sovětská i německá fronta, banderovci.  Vnímala i nespravedlnost vůči židovskému obyvatelstvu, i když sama ze své osobní zkušenosti tyto spoluobčany v lásce příliš neměla.   V neposlední řadě  musela být na pozoru i před bolševickými praktikami (zavírání, znárodňování) a kvůli tomu také odešla do tehdejšího svobodného Československa, kde potkala svého manžela Josefa Uhlíře, se kterým založila rodinu, a postupně se jim narodily 3 děti.  Dnes žije v městečku Žulová, ale stále si v našem kraji úplně nezvykla.

https://www.youtube.com/watch?v=zhN-qfoFqq4

Polka

Druhý tým ve složení:  Marek Červený, Tomáš Smital, Michaela Krejzková, Adéla Čujová, Kristýna Vetešníková zpracovávali příběh paní Staré

9. B

„Příběh s vůní lékárny“

Paní Jarmila Stará se narodila v roce 1940 v Olomouci, ale většinu svého aktivního života prožila v malém  městečku Vidnava u nás na Jesenicku. Její život je spjat s místní lékárnou, v níž celý život pracovala a která v době komunistického režimu fungovala pouze pod číslem popisným. Až sametová revoluce jí umožnila si splnit její velký sen – zakoupit si lékárnu do svého osobního vlastnictví a vrátit jí její původní název – lékárna U Černého orla.   Během jejího vyprávění jsme se ještě dozvěděli o příchodu osvobozeneckých vojsk, přídělovém systému, únorovém převratu, měnové reformě i o době uvolnění v 60. letech 20. století. Dnes si paní Stará užívá zaslouženého odpočinku, žije v Jeseníku a pravidelně navštěvuje lékárnu ve Vidnavě, kterou vlastní její syn.

https://www.youtube.com/watch?v=Aj903RKNcnA

Lékárna

V projektu bychom rádi pokračovali i v dalších letech.  Práce na těchto dokumentech nás velice obohatila.

 Za ZŠ Jeseník vedoucí týmů – Jana Zlámalová a Romana Grosičová