Beltain aneb brána do světlé části roku

V pátek 27. 4. 2018 jsme s dětmi v družince oslavili svátek jara – Beltain, který v keltském kalendáři značí období roku, kdy začíná jeho světlá polovina a oslavuje příchod jara a tepla, vůní, barev, zrození a vitální síly. Ohně pálené na Beltain měly lidi symbolicky zbavit všeho nečistého, co se nashromáždilo v temném zimním období a zároveň jim dodat životní sílu a ochranu pro období nadcházející. A tak jsme to zkusili i my. Zapálili jsme tři ohně. Jeden velký špekáčkový a dva menší, mezi kterými jsme za zvuku bubnů procházeli jako branou do světlejší části roku. Kdo chtěl, mohl na papírek napsat, co ho tíží a neprospívá mu a ten pak hodit do ohně a symbolicky se od toho oprostit. Kdo ví, třeba to pomůže. Nakonec jsme samozřejmě upekli špekáčky nebo jen rohlík či chleba na posilněnou a na plot jsme rozvěsili barevné vlaječky s pozitivními hesly, aby nás svou barevností, lehkostí a dobrou energií těšily ještě dlouho a připomínaly nám, na co bychom měli zaměřit svou pozornost.

Napsala Renata Šmoldasová