Edisonský týden

Minulý týden jsme na naší škole zažili sedm nevšedních dnů se sedmi nevšedními návštěvníky!
V rámci multikulturního vzdělávacího programu s názvem EDISON mezinárodní organizace AISEC přijeli na naší školu zahraniční studenti, kteří měli za úkol seznámit žáky s kulturou, zvyky, tradicemi, historií i současností jejich země. Nejen poutavé vyprávění, zajímavé fotografie či krátká videa, ale hlavně vstřícný přístup prezentujících zaujaly naše žáky i učitele natolik, že někteří na okamžik přestali vnímat jazykovou bariéru a angličtinu přijali za vlastní. Všichni studenti pak znovu představili své země na páteční akci s názvem Global Village, která proběhla i za účasti veřejnosti na budově Nábřežní. Měli jsme možnost nahlédnout pod pokličku (pomyslnou i skutečnou – součástí byla i ochutnávka typických pokrmů) několika asijských států – Indonésie, Turecka, Kyrgyzstánu, Taiwanu, Maroka, Jordánska a evropské Ukrajiny.

I naše škola připravila na oplátku studentům velmi zajímavý program – nabídla jim možnost „ochutnávky“ regionálních nej. Studenti se spolu s žáky 5. ročníku zúčastnili zimních radovánek na lyžích (či snowboardu), odpoledne pak mohli zkusit bruslařské dovednosti na ledě nebo pěší chůzi s hůlkami nordic walking. Ve Vodní tvrzi se zase díky výstavě Vyprávěj dozvěděli, jak vypadalo vybavení našich domácností v 70.- 80. letech. Určitě ocenili také relaxační koupel v Priessnitzových lázních. I večerní a podvečerní program byl nabitý – nadšení byli z konverzačního večera English café v Gemeru i bowlingového klání.

Celý týden nás velmi obohatil, získali jsme poznatky o cizích zemích i nová přátelství. Mnozí si uvědomili, že odlišnost a jinakost nemusí vzbuzovat obavu nebo strach z neznámého, ale především touhu po poznání a zájem o osobnost člověka bez ohledu na jeho barvu pleti, oblečení nebo náboženství.

Závěrem bychom chtěli velmi poděkovat všem, kteří se na projektu podíleli (především realizátorce
akce paní učitelce Konečné), hostitelským rodinám – děvčat Ambrozyových z I. stupně, Nely
Poskerové z IV. B, Miry Lázníčkové ze VII.B, Emy Korytářové a Amélie Suchánkové z VIII. C, sponzorům
– firmě Fenix, Teramo, Priessnitzovým lázním, autobusové dopravě p. Černého, žákům i učitelům.

Pár reakcí od našich žáků:
Projekt Edison mi dal mnoho zkušeností a super zážitky. Mluvit s opravdovými cizinci je nejlepší
způsob, jak se naučit anglicky. (T. Mikolášová, 8.C)

Z projektu Edison jsem si odnesl mnoho věcí – ať už nová slova nebo nové informace o daných státech.
Měl jsem z toho dobrý pocit. Cizinci byli velice milí, pozitivní, štědří, slušní a skromní. (M. Majdiš 7.A)

Lidé z Edisonu byli hrozně pozitivní, milí a byla s nimi sranda. Moc jsem si užila Global Village. Chtěla
bych, aby přijeli i příští rok. (K. Tóthová, 6.B)

Všichni z Edisonu byli hrozně fajn. Nejvíc se mi líbila prezentace o Kyrgyzstánu. Doteď si pamatuji celý