Jak jsme slavili 100. výročí samostatného Československa …

Poslední říjnový čtvrtek se celá naše škola oblékla do barev trikolóry a společně jsme oslavili 100. výročí samostatného Československa. Už od rána probíhala ve vestibulu ZŠ Jeseník na Nábřežní ulici slavnostní vernisáž výstavy s názvem Tady nová republika. Díky hudební dvojici Melody boy and girl (pan učitel Jan Hanulík a Sofia Joanidu) a jejich písni Jen pro ten dnešní den… jsme se v myšlenkách přenesli do dob našich prababiček. Atmosféru první republiky pak ještě dokreslila i taneční dvojice Matiase Kavického a Viktorie Němcové, kteří se zavlnili v rytmu swingu.  Pomyslný parket pak přišly okrášlit i 3 tanečnice charlestonu ze 7. a 8. ročníku (Valentýna Marethová, Blanka Kyrkitsou a Ema Kouřilová). Po působivém úvodu se slova ujali dva stylově oblečení komentátoři – Adéla Brnková a David Horký a seznámili publikum (žáky naší školy z 5. – 9. ročníku a odpoledne i veřejnost) s historií a životem v tzv. 1. republice. Skvěle zvládli roli průvodců a patří jim velké díky. Přítomní si pak mohli své znalosti a získané nové informace ověřit formou pracovního listu. Součástí vernisáže byla i módní přehlídka, kterou skvěle připravila další organizátorka akce, paní učitelka Martina Konečná. Modelové a modelky z 8. a 9. ročníku předváděli nové módní trendy 20. a 30. let 20. století. Mnozí měli na sobě i rodinné poklady – dobový kloubouk, kožešinový límec, dýmku…. Byl to opravdu nevšední zážitek. Na závěr akce jsme písemně (na lipový list jako symbol republiky) i ústně popřáli naší republice do dalších let mnoho dobrého, aby se nám v ní dobře žilo a abychom se o ni nemuseli nikdy strachovat, tak jako naši předci v minulosti. Sladkou tečkou na odpolední vernisáži pak byla ochutnávka cukroví podle receptů z kuchařek našich prababiček.

Myslím, že se nám akce opravdu podařila a usilovná práce na přípravách sklidila své ovoce  Tímto velmi děkujeme všem kolegům i žákům, kteří se na vernisáži podíleli.

Napsala: Jana Zlámalová, Romana Grosičová