Po přijímacích zkouškách u deváťáků už tradičně zájem o učivo upadá, proto jsme se rozhodli zpestřit výuku netradičními hodinami.
Ve čtvrtek 7. 6. na naši školu přijel režisér animovaného seriálu Krysáci pan Cyril Podolský. Na besedě s názvem Jak vzniká film se žáci dozvěděli základní pojmy z mediální výchovy a nahlédli pod pokličku práce scénáristy, režiséra, producenta. Teorie byla vždy doplněna ukázkami z praxe, z chystaného filmu Heptyl, na jehož tvorbě se podílí i pan Podolský. Část besedy byla interaktivní – žáci odpovídali na otázky a byli vtaženi do děje filmu. Hodina byla velmi inspirativní.
V pátek 8. 6. se žáci 9. B vydali do okresního archivu na Tovární ulici, kde zhlédli výstavu věnovanou vzniku Československa na Jesenicku. Díky dobovým materiálům, fotografiím a komentářům pana archiváře Květoslava Growky si uvědomili regionální rozdílnost dějinných událostí. Zatímco ve vnitrozemí zrod nového státu obyvatelé s nadšením vítali, v našem kraji, kde žilo téměř výhradně německé obyvatelstvo, byla vyhlášena provincie Sudetenlad s cílem připojit se k Německu. V závěru si nové poznatky ověřili formou kvízu. Žáci odcházeli spokojeni, vítězové znalostní soutěže navíc obdarováni kopií papírové dvacetikoruny, kterou se platilo v roce 1918.
Ve čtvrtek 21. 6. žáci vyslechli přednášku na téma Domácí násilí – o projevech, příčinách i možnostech řešení tohoto problému si připravila poutavou prezentaci paní Jana Kotková z Rodinné poradny Jeseník. Mnozí si uvědomili, že projevy domácího násilí nemusí znamenat jen fyzické napadení a že je velmi těžké připustit si samotný problém a mít vůli ho řešit. Na jejich přemýšlivých, i když možná trochu unavených, obličejích se dalo rozpoznat, že se jim téma i svědecké vyprávění dostávají pod kůži a že by jen neradi byli v kůži oběti. Dobré bylo pro ně zjištění, že jsou v republice i v našem regionu instituce – poradní zařízení, na které by se v případě potřeby mohli kdykoli obrátit. Jedním z nich je právě Poradna pro rodinu.
Napsala Jana Zlámalová