Helpíkův pohár 2017 – celostátní kolo

Dne 6. 5. 2017 se naši žáci účastnili krajského kola soutěže Helpíkův pohár. Helpíkův pohár je zdravotně – výchovná soutěž tématicky určena žákům pátých tříd základních škol. Úspěšnost Helpíkova poháru spočívá především v tom, že dětem odbornou tématiku přednášejí profesionálové – lékaři, sestry a záchranáři zdravotnických záchranných služeb, kteří dětem předávají dovednosti získané při své každodenní práci.

Letošní rok nás z páté třídy reprezentovala tři družstva:

1. družstvo – Romana Kostorková a Nikola Zemanová
  2. družstvo – Charlotte Pavlátková a Ondřej Urban
  3. družstvo – Karolína Žilíková a Phung Quynh Nhi

Na prvním stanovišti naši žáci zachraňovali,dívku,která si ošklivě poranila ruku když pracovala s „flexou“, na druhém stanovišti  poskytli pomoc dívce, která spadla a poranila si hlavu a škaredě zlomila ruku. Dále poskytli první pomoc zraněnému, který nedýchal a zahájili tak srdeční masáž.

Na 3.místě se umístila dívčí posádka – Nikola Zemanová a Romana Kostorková a bramborové místo obsadila smíšená hlídka – Ondrěj Urban a Charlotte Pavlátková. Tyto dvojice postoupily do celostátního kola, které se bude konat 27. 5. 2017 ve Velkých Losinách. Všem reprezentantům děkuji za vzornou reprezentaci školy.

Helpíkův pohár – celostátní kolo

32 nejlepších týmů z celé ČR, pět zdravotnických úloh a tři úlohy technické.  To je celostátní kolo Helpíkova poháru, které se konalo 27. května ve Velkých Losinách a je součástí soutěže Rallye Rejvíz. Celostátní kolo probíhá obdobně jako kolo krajské. Zdravotnické úlohy jsou o něco složitější a doplněné o zdolávání technických pasáží. Do Velkých Losin jely z naší školy dvě hlídky ve složení:

Nikola Zemanová a Romana Kostorková  a Ondřej Urban a Denis Wesley.

Dívčí duo se umístilo na krásném 4. místě a chlapecká dvojka se z dvoučlenných hlídek z celé ČR neumístily do 10. místa, do kterého organizátoři výkony oceňovali.  Přes velké časové prodlevy a vysilující vedro si děti atmosféru soutěže určitě užily. Na pěti stanovištích řešily: ošetření popáleniny petardou, bezvědomí, otevřenou zlomeninu dolní končetiny, srážku cyklisty s autem, první pomoc  člověku, kterého vytáhli z vody a kterému museli  provést resuscitaci.      Následně je rozhodčí testovali, zda umí pracovat s Defibrilátorem AED, zdolávaly terénní překážky, prolézaly tunelem, pádlovaly na raftu, šplhaly po síti. Největším zážitkem bude především bouchnutí petardy, které jsme slyšeli 32krát velmi blízko a především kluka v šoku, který hystericky pobíhal a řval, že skočí do potoka. Toho museli malí záchranáři zpacifikovat a  poskytnout mu první pomoc.

Během dopoledne a čekání na start se děti zapojily do soutěže Maluj s Kryštůfkem a vyhraj. Cílem této soutěže je nakreslit např. Zdravotnickou záchranou službu, Resuscitaci, První pomoc apod. Hlavní cena je tablet. Na památku dětem zůstane tričko s logem Helpíka a zkušenosti, jak rychle a účinně poskytnout první pomoc.

Oběma hlídkám moc děkuji, že o víkendu, ve svém volném čase, úspěšně reprezentovaly naší školu.

Vychovatelka Palzerová Dominika

hp6 hp5 hp4 hp3 hp2