Takto se nazývá projekt, který v rámci multikulturní výchovy (financovaný EU) probíhá od září na naší škole. Celkem se do něj zapojilo bezmála 50 dětí ze 7. – 9. ročníku. Cílem je seznámit žáky se složitou problematickou rozdílností kultur jednotlivých národů a náboženství s poukázání na důsledky xenofobie a rasové diskriminace, které v průběhu historie vyústily až v genocidu národů (holocaust) a v omezovaní základních lidských práv.
Již proběhly přednášky na tuto tematiku vedené p. uč. Zlámalovou a p. uč. Grosičovou a také workshop s názvem Lidská práva, předsudky, tolerance, který byl lektorován dvěma pracovnicemi pražského vzdělávacího Institutu Terezínské iniciativy.
Čeká nás ještě exkurze do Osvětimi (24.10.) a beseda s pamětníkem (1.11.), přeživším tento vyhlazovací koncentrační tábor, takže budou mít žáci jedinečnou příležitost spojit si místo s konkrétní osobou a dotazovat se i na osobní zkušenosti.
V žácích jistě tyto podněty zanechají silné zážitky, které potom budou výtvarně či literárně zpracovávat a následně z těchto prací uspořádáme výstavu ve vestibulu školy. Součástí aktivit bude i vědomostní soutěž, jejíž výsledky vyhodnotíme v závěru projektu a oceníme drobnými věcnými cenami.
I když víme, že je to nelehké a problematické téma, pevně věříme, že čas věnovaný osvětě pomůže tomu, aby hrůzy s tématem spojované zůstaly navždy pouze minulostí a už se nikdy opakovaly.
Napsala : Jana Zlámalová, Romana Grosičová – organizátorky projektu