Máj – historie čas :-)

Měsíc květen nám přinese hned několik významných výročí. Zatímco Praha žije přípravami na velkolepou výstavu o životě Karla IV., u nás v Jeseníku oslavíme na konci měsíce první kulatiny spojené základní školy.

Ani my však samozřejmě nezapomínáme na nejvýznamnějšího českého panovníka. V rámci výuky dějepisu se žáci 7. ročníku formou skupinové práce podrobně seznámili nejen s osobním a politickým životem Karla, ale i s ostatními Lucemburky vládnoucími v českém království.

Středověká atmosféra na žáky VII. B znovu dýchne 20. května, kdy se se svou třídní učitelkou vypraví do Opavy na dějepisnou exkurzi s názvem „Život v kutně“.  Vydají se po stopách mnichů, zjistí, co obnášel klášterní život, jak to v klášteře vypadalo, co se v něm dělo a kde vlastně dominikáni vzali své jméno. Navíc si vyzkouší trpělivou práci mnichů ve scriptoriu při výrobě vlastní knižní záložky.

Ani historie nedávno minulá není o nic napínavější a dobrodružnější. To a mnohem více zjistí 24. 5. žáci 9. ročníku, kteří se zúčastnili projektu Paměť národa – Příběhy našich sousedů. Právě pro ně byl jednou ze získaných odměn zážitkový jednodenní workshop v Tančírně v Račím údolí. Účastníci projektu „Den, kdy se mlčelo“ prožijí atmosféru české vesnice v období vyvlastňování v 50. letech minulého století a seznámí se netradiční formou s historickými reáliemi i dilematy, kterým lidé tehdy čelili.

XXX

Jana Zlámalová