Podzimní slavnosti

Jak mohou žáci strávit den plný zábavy a zároveň se dozvědět spoustu zajímavých informací o podzimních svátcích? Na to jsme hledali a našli recept na ZŠ Jeseník! Ve čtvrtek 5. 11. proběhlo pro žáky 4. – 9. tříd vyučování netradičně. Čtvrťáci a páťáci přišli za svými spolužáky z druhého stupně na školu na Nábřežní ulici. Nejprve se všichni sešli ve větší z tělocvičen. Zde se hned v úvodu dozvěděli od svých spolužaček ze sedmých tříd o společných a rozdílných znacích svátků, které se slaví v těchto sychravých dnech.  Byly jim představeny nejen naše Dušičky, ale i anglosaský Halloween, jenž má dlouhou historii a vychází z keltského svátku Samhain. Seznámení s tradicemi Halloweenu pak byl v souladu s výukou anglického jazyka věnován zbytek dopoledne.

Žáci druhého stupně se na tento den pečlivě připravovali už několik týdnů dopředu. Nejprve se s vervou vrhli do výroby plakátů, které poté zdobily chodby všech tří školních budov.  Vyvěsili je tam v halloweenských maskách zástupci školního parlamentu, když přišli pozvat na akci své kamarády, čímž je mile překvapili. S nevídaným nadšením se druhostupňaři ponořili také do příprav soutěží pro své mladší spolužáky.  Žádná třída nechtěla přijít o šanci organizovat svoji soutěž, a tak jich nakonec bylo osm.

Projektové vyučování probíhalo, vzhledem k velkému počtu žáků, na několika místech najednou. Vzdělávací část probíhala ve třídách, kde na základě videoukázek a pokynů šikovných děvčat z vyšších ročníků vyplňovaly mladší děti pracovní listy. Posledním úkolem bylo doplnit do textu slova halloweenské písně.  S některými žáčky to začalo „šít“ už v lavicích, a tak byli rádi, že se mohou přemístit do malé tělocvičny a na písničku si podle pokynů „instruktorek tance“ ze 7. B zatancovat. Bylo úžasné pozorovat, jak jim tanec jde a hlavně, jak si ho užívají. Ve velké tělocvičně mezitím zápolila další skupina žáků v soutěžích, z nichž některé, jako například Apple bobbing nebo Apples on strings, se hrají na tradičních halloweenských párty ve Velké Británii.

PB050050 PB050064 PB050105

Dopoledne uběhlo jako voda, ale den Podzimních slavností ještě pro žáky a učitele ZŠ Jeseník neskončil. V pozdním odpoledni se totiž setkali v areálu školy ještě jednou. A setkání to bylo velmi milé a příjemné. Bylo určeno pro všechny žáky školy a jejich rodiče. A přišlo jich opravdu hodně. Není divu. Program byl plný lákadel. Začal vyhlášením vítězů o nejhezčí vydlabanou dýni. Poté byl potemnělý areál hřiště prosvětlen desítkami svíček v lampionovém průvodu. Porota vybrala devět nejnápaditějších masek ze všech přítomných strašidel. Pan ředitel Sekanina vylosoval devět šťastlivců v tombole (za sponzorské dary děkujeme paní Červené a panu Tomšů). Ale to ještě nebylo všechno! Neutuchající fronta stála před zlatým hřebem tohoto podvečera – strašidelnou dráhou. Malé i větší děti, ty méně odvážné s rodiči, se trpělivě řadily před bočním vchodem do budovy, začátkem stezky odvahy. U některých nad poměrně velkým strachem zvítězila zvědavost a touha překonat sama sebe, jak už to tak u podobných atrakcí bývá. A nebyl téměř nikdo, kdo by si ji nechal ujít.

Jsme rádi, že se nám podařilo zpestřit žákům a rodičům naší školy jeden ze všedních podzimních dnů, že si odnesli nejen nové znalosti, ale také množství zajímavých zážitků.

Za kolektiv ZŠ Jeseník Martina Konečná